painting by S. Nersisqua

"Ecce, homo."


„Co je podstata křesťanství?“

24. listopadu 2017 v 10:24 | Flavia |  Myslím...
To je pro nás křesťany těžká otázka. Nebo si alespoň myslím, že by měla být. Už proto, že odpověď na ni by měla být okamžitá, snadná a prostá - a přece je to velmi nesnadné: copak můžeš (natož) několika slovy poskytnout vysvětlení Boha? Protože, milý nevěřící příteli, Bůh je ten, v koho věříme. Ale chceš vědět, kdo je Bůh. Chápu. No, pokud bych měla skutečně říct úplně první ideu, jež mě napadla - pak tedy budiž podstatou křesťanství láska. Proč?

V jedné písničce se zpívá, že Pán nabízí lásku tak, aby přijal celý svět. Toho bych se ráda chvíli podržela. Myslím totiž, že je plně vystihující. Láska totiž není jen fyzická přitažlivost (ostatně, já myslím, že fyzická přitažlivost nemá s pravou láskou moc společného, ale o tom někdy jindy) mezi mužem a ženou, ale je to i ideální podstata vztahu mezi přáteli, rodiči a dětmi, učiteli a žáky - a mezi tebou, jako člověkem, a Bohem. Láska totiž v sobě obsahuje mnoho dalších slov, která slýcháme v chrámu, čteme v Bibli, při troše štěstí vídáme v našem životě.


"Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a znějící zvon.
Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání, ano kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem.
A kdybych rozdal všecko, co mám, ano kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje.
Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá.
Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy.
Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy.
Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá.
Láska nikdy nezanikne."
1Kor 13, 1-8
Copak existuje lepší definice? Podívej, představ si, že náš Bůh je tvůj táta. Ne otec, tatínek. Ten, který ti dal život - skutečný život, dal ti tvou duši. Věděl o tom, že přijdeš, a miloval tě dříve, než jsi se narodil, tak, jak jen může rodič milovat své dítě. A když jsi se narodil, zamiloval se do tebe znovu, šíleně a úplně, dal by ti všechno, co jen má. Když máš někoho rád, říkáš, že bys za něj dal život. Myslíš to vážně? Náš taťka jo. Vzal na sebe podobu tebe a odžil si i život člověka. Měl rodiče, kamarády, svoji partu, chodil na puťáky, účastnil se bujarých oslav. Byl jako ty. Jen byl prostě Bůh. Ptáš se, jak je možné, že to lidé nepoznali, když se přece určitě choval jinak, když nikdy nehřešil, neměl žádné slabosti? Odpovím ti otázkou. Bůh se nějak ukazuje v každém z nás. Nejen v tobě, ale i v tvé sousedce, spolužákovi, chlapíkovi, co u vás ve městě uklízí ulice. Ty v nich vidíš Pána, Spasitele, nekonečně dobrého, toho, kterému vděčíš za všechno?


To je totiž jediné, co po nás Bůh chce. Abychom měli rádi jeho, své bližní a sami sebe. Tak, jako on má rád nás. Chce, abychom odpouštěli, rozdávali, sdíleli, přáli, soucítili, pomáhali… Abychom byli jeho skutečnými dětmi. Ale protože nás má opravdu rád, nechce si svou vůli vynucovat - naopak nám dal plně svobodnou vůli. Nikdy nás ale nenechá samotné. Ví, jak těžké je pro člověka rozhodovat se pro dobro, překonávat pokušení, a tak je vždy ochotný nám pomoci. Je tu pro nás každou vteřinu našeho života. Vždy má připravenou lékárničku s desinfekcí na rozbitá kolena, která si natlučeme, když mermomocí chceme běžet mimo stezku do božího království. Je jako GPS - vždycky znovu přepočítává, když se odchýlíme z cesty, kterou nám vybral a která by bývala pro nás nejlepší.

Sedím na kafi s kamarádkou a ptám se: v čem je podstata křesťanství? V co věříš?
"Pro mě je křesťanství hlavně možnost se o někoho opřít. Kdykoli, i když už nevěřím ani sama sobě. Vím, že On je se mnou a absolutně mě podporuje."

Mlčky usrkáváme horkou čokoládu. Křesťanství je v první řadě náboženství lásky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
"Vždycky se nám zdá lepší to, co nemůžeme dostat, než to, co už máme.
V tom spočívá romantika a idiotství lidského života.